HELAL GIDA / HALAL FOOD Belgesi Yönetim Sistemi ;

    İslam dininin inançlarına zıt davranışlar haramdır. Haram ve helal kavramları dinimizin özüdür ve her dinde olduğu gibi islam dininde de bir nizam vardır. Nizamın olduğu yerde kurallar, emirler ve yasaklar vardır. Bunlar da elbette hürriyeti sınırlayan özelliktedir. Helal ve haramı birbirinden ayıran sınırların olması da bu yüzden çok normaldir.

 

    Helal sertfikası, güvenilir, dini bilgisi ve bilinci tam, muteber, işinin ehli ve tarafsız bir kurumun, belgelendirmeye tabi olan üretimi denetlemesini, dini şartlar, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, uygunluk verilmiş kabul edilebilirliği olan bir sertfika vermesini içeren bir uygulama işlemidir.

 

    İslam dini açısından haram sayılan gıdalar aşağıdaki gibidir ;

 

  • Kendiliğinden ölen hayvanlar. İnsanlar tarafından yenilmek üzere kesilmeyen, kendi kendine ölmüş hayvanları yemek haramdır. Bütün dinlerde bu böyledir.
  • Akmış kan. Yenilmek amacı ile kurallarına uygun şekilde kesilen hayvanların kanı, büyük miktarda dışarı akar. Dışarıya akan bu kanı içmek ve yemek haramdır.
  • Domuz eti. Genele domuzlar pis koşullarda beslendiği için çok hastalık taşırlar.
  • Ellahcc adına kesilmemiş hayvanlar. İslam dinine göre hayvanların yaşamına son vermek, beslenmek amacı ile ve sadece Ellahcc adına mümkündür.

 

   Üstte belirtilenler dışında, diğer kara hayvanlarının helal ve haram olması konusu din bilginleri arasında tartışmalıdır. Mesela kurbağa, kaplumbağa ve yengeç gibi hayvanlar tiksinti uyandırdığı için haram kabul edilir. Eşek, katır ve atlar, köpek dişli yırtıcı hayvanlar ve yırtıcı pençesi olan kuşlar çoğu din adamları tarafından haram kabul edilir.

 

Helal Gıda Belgelendirmesi ;

Dini inanışları gereği günaha girmek istemeyen ve helal gıda ile beslenmek isteyen müslümanların, gıda imalatçısı firmaların bu konudaki faaliyetlerinden emin olmak istemeleri, Helal Gıda standartlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Artık üretilen gıdaların helal olup olmadığı konusunda emin olmak isteyen insanlar ve tedarikçi firmalar, bu ürünlerin üzerinde yer alan Helal Gıda Sertifikası bilgisini aramaya başlamıştır. Üretim sırasında Helal Gıda standartlarına uyulup uyulmadığı, ancak Helal Gıda Sertifikası ile kanıtlanmış olmaktadır.

 

    Sadece iç piyasalarda değil, ülke dışına yapılan gıda ürünleri satışında da artık üreticilere, Helal Gıda Sertifikası olması koşulu getirilmektedir. Bu belge sadece ürünlerin güvenilir ve helal olmasını değil, üretici firmalar için bir pazarlama yöntemi de olmuştur.

 

    Helal Gıda standartlarının temel özelliği, bir gıda ürününün, ham madde girişinden başlayarak tüketiciye sunulma aşamasına kadar bütün süreçlerinin, islami inanış kurallarına uygun olması gerektiğidir. Ürünün bileşiminde kullanılan bütün girdi maddelerinin ve katkı maddelerinin, hem kaynağı hem de elde ediliş yöntemi bakımından islami kriterlere ve insani gereklere uygun olması gerekmektedir.

 

    Helal Gıda standartlarının, aynı zamanda GMP İyi Üretim Uygulamaları Sistemi, GHP İyi Hijyen Uygulamaları Sistemi ve HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi koşullarını da sağlaması şartı  vardır.

 

    QRS Belgelendirme Helal Gıda konusunda Yetkili akredite bir belgelendirme firmasıdır. Helal Gıda Belgelendirmelerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz. Helal Gıda Belgelendirme konusunda profesyonel destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz, Helal Gıda Talepleriniz için  0232 364 49 03 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
İmbatlı Mah. Anadolu Cad. No:312 Kat:3 Daire:6
(Grand Corner Plaza) Karşıyaka/İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.