ISO 14001 Belgesi
ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ;
    ISO 14001 sertfikası ürün ve hizmetlerden oluşan faaliyet sürecindeki çalışmaların çevre üzerindeki etkilerini kontrol altına alarak çevremize zarar vermeden katkılar sağlamanız için geliştirilmiş bir kalite yönetim standardıdır.

    Çevreci işletme olmak gayesiyle gayret gösteren işletme sayısı her geçen gün çoğalmaktadır. ISO 14001 sadece ticari ve yasal zorunluluklarla değil, sosyal sorumluluk kapsamında da kendisini ispatlamak isteyen firmalar için yol haritasıdır.

    Yaşadığımız sosyal yaşamda çok sayıda işletme, çevre performanslarını değerlendirmekte ve çevreyle ilgili faaliyetlerini kontrol altında tutmak için çaba sarfetmektedir. Lakin kişisel çabalar sadece çevre performansını artırmada tek başına yeterli gelmemektedir. Bu faaliyetlerin yeterli olabilmesi işletmenin her bölümüyle bütünleşmiş yapısal ve yönetimsel bir çevre yönetim sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

    Uluslar arası standartlar kurum ISO bu amaçla ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini uygulamaya koymuştur. ISO 14001 standardı uygulandığında ticari engellemelere yada yasal mevzuat yapısını sekteye uğratmadan işletmenin çevresel faaliyetlerini düzenler. ISO 14001 sistemi ISO 9001:2015 standardıyla birlikte değiştirilmiş ve aynı tarihle yayına alınarak ISO 14001:2015 olarak revize edilmiştir.

    ISO 14001 SİSTEMİ NEDİR?
ISO 14001 çevre yönetim sistemi içinde yaşadığımız dünyaya, tabiata etkilerimizi ele alan koruma amaçlı yönetim sisteminin adıdır.

   
ISO 14001 BELGESİ NASIL ALINIR?
ISO 14001 sertfikası tamamen gönüllülük esasıyla gerçekleşir. İlk Adım talepte bulunan firma ve çevresel etkiler üzerine bir risk değerlendirme denetimi yapılarak rapor hazırlanır. Bu raporda öncelikli olarak ele alınması tedbir alınması gereken bölümler tespit edilir. İhtiyaç duyulan hazırlık maliyet çalışmaları sonrasında geri dönüşüme kazandırılabilecek atık maddeler varsa bunlar üzerinde neler yapılabileceği görüşülür. Tüm bu görüşmeler üst yönetim düzeyinde gerçekleştirilir. Alınacak kararlara göre bir çevre yönetim sistemi meydana getirilir.

ISO 14001 belgesi almak prosedürleri düzenlenerek yayınlanır. Atık yönetim sistemi prosedürler ile anlaşılır olarak belirtilir. Bu süreç ve dokümantasyon yapısı hazırlığından belirli bir süre sonra belgelendirme denetimi yapılarak firma ISO 14001 belgesini almaya hak kazanır.

   
ISO 14001 BELGESI VEREN KURULUŞLAR
ISO 14001 belgesi veren belgelendirme firmaları genel olarak ISO belgeleri veren akredite belgelendirme firmalarıdır. Çevre yönetim sistem belgesi lüks gibi görünse de asıl olan bu değildir. Günümüzde gerek tedarikçi gerekse müşteri çaplı çevreye saygılı tabiatı koruyan işletmelerin insan sağlığı beklentilerini daha ileriye taşıdıkları ve çevrenin korunmasına kadar ilerledikleri gibi nedenler ile daha kurumsal marka değeri yüksek olarak kabul etmektedirler. Haliyle ISO 14001 belgesi almak ve uygulamak işletmelere ciddi anlamda marka değeri ve prestij kazandırmaktadır. Çoğu firmanın reklamlarında çevreyi vurgulaması bunun gerçekçi ispatı olarak kaubl edilir.


    TÜRKAKLI ISO 14001 BELGESİ ALMAK
TURKAK Akrediteli ISO 14001 belgesi almak için TÜRKAK tarafından akredite olmuş belgelendirme kuruluşları aracılığı ile başvuruda bulunmak gerekir. TURKAK doğrudan belgelendirme taleplerine cevap vermemektedir. Çalışma mantığı içerisinde akredite etmiş olduğu kurumların listesini ve akreditasyon durum ile bilgilerini kendi sitesinden paylaşmakta ve türkaklı ISO 14001 belgesi almak isteyen kuruluşları bu firmalara yönlendirmiş olmaktadır. Aranan şartlar olarak TÜRKAKLI ISO 14001 belgesi almakla farklı bir kurumdan ISO 14001 belgesi almak arasında bir fark yoktur.

Uluslararası akreditasyonlu veya TÜRKAK ISO 14001 belgesi veren firmalar ile akreditasyonsuz ISO 14001 arasında firmanın belgelerden ne şekilde istifade etmek istediği ne göre belge tercihi yapılabilir. Burada önemli olanın ISO 14001 belgesi çevre yönetim sistemini uygulamak olduğu unutulmamalıdır.
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
İmbatlı Mah. Anadolu Cad. No:312 Kat:3 Daire:6
(Grand Corner Plaza) Karşıyaka/İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.