EN 1090-1 Belgesi / EN 1090-2 Belgesi  ;
    EN 1090-1, EN 1090-2 VE EN 1090-3 STANDARTLARINA GÖRE CE Sertfikası ;

    İhtyiaçların artmasına istinaden Çelik ve Alüminyum yapıların çoğalması ile yapısal metal ürünler önem arzetmektedirler. Bu sebeple, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanan ve ülkemizde de uygulaması mecburi olan 305/2011/AB Yapı Malzemeleri Yönetmeliği'ne bağlı, EN 1090-2’ye göre imall edilen Çelik yapılar ve EN 1090-3’e göre üretilen alüminyum konstrüksiyonlar, EN 1090-1 standardına göre uygunluk değerlendirmeye tabii tutulmakta ve sertifikalanmaktadırlar.

    Bu ürünleri imal eden imalatçılar yönetmeliğin ve standardın şartlarını karşılayan uygunluk değerlendirme ve sertfikalama süreçlerini tamamlamak ve bu doğrultuda imal ettiklerine  yönetmelik gereği CE işareti koymak zorundadırlar.

     Bu sektörde faaliyet gösteren imalatcılar, EN 1090-2 ve EN 1090-3 standardında belirlenen teknik şartlara ek olarak EN 1090-1 standardında belirtilen Fabrika Üretim Kontrol sistem şartlarını yerine getirmelidirler. Bu sayede alıcıya sunulan her ürünün performanslarının daimi olmasını sağlarlar.

EN 1090-2 ve EN 1090-3 İmalat Prosesleri ;

Ürünlerin fabrika imalat aşamasındaki CE işaretlenmesinin de ötesinde, özel şartnamelerle belirlenmiş konstrüksiyon projelerinde şantiye kısmını da içeren montaj ve kaynak kontrolleri gerçekleştirilebilmektedir.

EN 1090 serisi üç standarttan oluşmakta olup Avrupa stadnardıdır.

EN 1090-1: Yapısal bileşenler için uygunluk değerlendirmesi gereklilikleri (CE işareti). Bu standart, imalat kontrol gereksinimlerinin ana hatlarını vermekte ve standardın 2. ile 3. bölümlerine atıfta bulunarak uygunluk değerlendirmesi için şartları açıklamaktadır. Standart ekinde, tam olarak hangi bilgilerin belirtilmesi gerektiğini içeren ve imal edilen ürünlerin nasıl CE ile işaretleneceğini açıklayan talimatlar mevcuttur.

EN 1090-2: Çelik yapı elemanları için teknik gereklilikler. Bu standart, çelik yapılar için teknik şartları kapsamaktadır.

EN 1090-3: Alüminyum yapı elemanları için teknik gereklilikler. Bu standart, alüminyum yapılar için teknik şartları kapsamaktadır.

İmalatcı firmalar EN 1090 standartlarına göre CE işareti kullanıyorsa, imal edilen ürünlerin yapıldığı malzemelere bağlı olarak EN 1090-1 Belgesi ve ilgili parçalar için EN 1090-2 veya EN 1090-3 Belgesi alınması gerekmektedir. Bunlar, uyumluluk gerekliliklerini açık bir şekilde ortaya koyan standartlardır. Bu sebeple firmalar üretim kontrol çalışmalarının uygun olmasını sağlamak amacı ile bu standartlar dizisini referans almak zorundadır.

EN 1090 standartlar dizisinin yayınlanması ile birlikte, bu tür yapı malzemeleri üreten bütün firmaların belge alması gerekmektedir. EN 1090 Belgesi olmayan firmalar sorumlu duruma düşmektedir. Belgesi olmayan bir firmanın ürünleri kullanıldığı takdirde sigorta şirketleri tazminat ödemekten kaçınmaktadır. Bu nedenle örneğin çelik konstrüksiyon yapıların mutlaka EN 1090 Belgeli bir firmaya verilmesi gerekmektedir.

Yapı sektöründe faaliyet gösteren firmalar artık bu standartlar dizisinin teknik gereksinimlerine dayanan yöntemler kullanmakta ve kaynakçı seçiminde ve kaynak işlerinde her zaman kalifiye olmaya çalışmaktadır.

EN 1090-1 ve EN 1090-2 Belgesi İşletmelere Ne Fayda Sağlar?
Yukarıda yapılan açıklamalar çok net göstermektedir ki, çelik ve alüminyum yapı elemanları üreten işetmelerin mutlaka EN 1090 standartlar dizisine uygun üretim yapmaları, bu standart prensipleri doğultusunda belge almaları ve ürünleri üzerine CE işareti iliştirmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bu sektörde piyasalara ürün sunmak ve rakipleri ile mücadele edebilmek için EN 1090 standartları çerçevesinde belgelendirilmeleri gerekmektedir. Bu belgeler çelik veya alüminyumdan yapısal bileşenler üreten üretici firmalara avantaj getirmektedir. Sadece üretici firmalar değil, müteaahitler, mühendisler, müşteriler ve bu bileşenlerle çalışan diğer bütün kuruluşlar için EN 1090 standartlar dizisi çok önemlidir.

Bu bakımdan çelik veya alüminyum yapısal bileşenler üreten firmalar, EN 1090-1 Belgesi ve CE işareti sayesinde yeni pazarlara kolayca erişebilmektedir. Bu standartlar ve CE işareti sistemi, Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaret yapabilmenin ön koşuludur. EN 1090 Belgesi ve CE işareti, ürünlerin Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan Yapı Malzemeleri Direktifi’nin gerekliliklerini karşıladığını kanıtlamış olmaktadır.

EN 1090-1 ve EN 1090-2 Belgesi Neden Önemli?
EN 1090 standartlar dizisi, harmonize edilmiş bir Avrupa standardıdır ve 305/2011/EU sayılı Yapı Malzemeleri Direktifi kapsamında yapısal bileşenler için zorunlu olan CE işaretinin temelini oluşturmaktadır. EN 1090 standartlar dizisi, çelik ve alüminyumdan üretilen yapı bileşenlerinin tasarımı ve üretimi için uygulanmaktadır.

Bu standartların ana amacı, yapıların güvenlik performanslarının istenen düzeyde olmasını sağlamaktır. Bu standartlar dizisi çelik yapılar ve alüminyum konstrüksiyon uygulamalarını kapsamaktadır ve esas olarak üç bölüme ayrılmıştır: taşıyıcı elemanların uygunluk değerlendirmeleri, çelik yapılar için teknik gerekler ve alüminyum yapılar için teknik gerekler.


Bu standartlar serisinde çelik yapılar ve alüminyum konstrüksiyon uygulamalarına değinilmektedir.

Üç bölüme ayrılan bu uygulamalar;

-Taşıyıcı elemanların uygunluk değerlendirmeleri

-Çelik yapılar için teknik gerekler

-Alüminyum yapılar için teknik gerekler.

    EN 1090 Belgesi konusunda QRS Belgelendirme firmasını arayabilirsiniz. EN 1090 Belgesi konusunda destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz. EN 1090 Belgesi Talepleriniz ve EN 1090 Belgesi veren firmalar için 0232 364 49 03 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
İmbatlı Mah. Anadolu Cad. No:312 Kat:3 Daire:6
(Grand Corner Plaza) Karşıyaka/İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.