PİYASADA KULLANILAN EN AKTIF ISO BELGELERİ NELERDİR ?
ISO 9001 Belgesi ; Kalite yönetim sistemi belgeleri, (işletmelerin yönetim yapısını kontrol etmeye ve kayıt altına alarak müşteri memnuniyetini sağlamaya yarayan belgelerdir.) 2015 standartı uygulanmaktadır.

ISO 22000 Belgesi ; Gıda güvenliği yönetim sistemi kalite belgeleri, (açık adındanda anlaşıldığı gibi gıda veya gıdayla ilgili firmaların sahip olduğu tüketicilere güvenli gıda ulaştırmak için izlenebilirlik ve tam gıda üretim proseslerinde tarladan çatala tam hakimiyet sağlamak amacıyla alınan iso belgeleridir.) 2018 revizyonu yayınlandı fakat henüz çevirisi yapılmadı.

ISO 14001 Belgesi ; Çevre yönetim sistemi kalite belgeleri, (firmaların çevre ile ilgili etkileşimlerini düzenleyen, atık yönetim sistemi gibi alt yapıları uygulanabilir kılan kalite yönetm sistemidir. Amacı firmanın faaliyetleri sırasında çevresel etkilerini takip altında tutmaktır.) 2015 revizyonu yayındadır.

ISO 18001 Belgesi ; İş ve işçi güvenliği kalite belgeleri, (isg iş sağlığı ve güvenliği ile yakından alakalı olup işletmelerin, çalışan sayısına bakılmaksızın işyeri güvenliğini sağlamakla birlikte çalışan personelin yani işçi sağlığının da güvence altına alınması amacıyl uygulanması gereken kalite yönetim sistemidir. OHSAS olarak da bilinmekte olan bu belgeler ISO 9001 kalite belgesine entegre edilerek uyuglanabilirler.)

ISO 27001 Belgesi ; Bilgi güvenliği yönetim sistem kalite belgeleri, (kurum ve kuruluşlarda işletmelerin kendi bilgilerinin ve müşteri bilgilerinin güvenle saklanması ve nakledilmesi konularında gerekli bilgi güvenliği tanımlarını yaparak alınacak tedbirlerin uygulandığı kalite yönetim sistemi belgeleridir.) 2013 revizyonu halen yayındadır.

ISO 10002 Belgesi ; Müşteri şikayet yönetimi kalite belgeleri, (anlamından da kolayca anlaşılabildiği üzere müşteri şikayetlerini takip etmek, kontrol altına almak, çözüme ulaştırmak ve özetle müşteri ilişkilerini olumlu yönde geliştirmek amacıyla uygulanan kalite belgeleridir.) 2014 revizyonu yayındadır.

ISO 45001 Belgesi ; İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgesi ISO (uluslar arası standardlar organizasyonunun geliştirmeye halen devam ettiği ve OHSAS belgelerinin yerini alacak olan iş güvenliği kalite yönetim sistemi belgesidir.) Bilindiği üzere OHSAS 18001 belgeleri İngiltere standard enstitüsü tarafından geliştirilmiştir iso tarafından hazırlanan iş güvenliği yönetim sistemi ISO 45001 standardı olacaktır. 2018 revizyonu yayınlandı ancak çevirisi yayınlanmadı.

ISO Belgesi tüm bu standartlar doğrultusunda hazırlanan sistemlerin denetlenip uygun görüldüğünde verilen belgelerdir.

Dikkat edilirse tüm iso belgelerinin "Kalite" ifadesi taşıdığı fark edilecektir. Çünkü; tüm ISO standardlarının esas amacı kalite olgusunu geliştirmek ve kaliteyi olabildiğince stabil seviyelerde tutarak sürekli geliştirmektir.
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
İmbatlı Mah. Anadolu Cad. No:312 Kat:3 Daire:6
(Grand Corner Plaza) Karşıyaka/İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.