CE Belgesi Nasıl alınır?
   CE BELGESİ İŞARETİ (Sertfikası) NASIL ALINIR?

   Ürünlerin CE sertikalı olarak satışa sunulmasından ve CE işaretinin ürün üzerine konmasına kadar tüm aşamalarından üretici sorumludur. İmalatçının bu işareti ürüne iliştirmesi için çeşitli alternatifler sunulmuştur.

   Düşük riskli ürünler :  
  
Bir çok ürün güvenlik bakımından düşük riskli ürün grubunda bulunmaktadır. Bu yüzden, imalatçı uygunluk değerlendirmesini yaptıktan sonra bir beyanname düzenleyerek; ürünün zorunlu güvenlik, sağlık, çevre ve kullanıcı koruma standartlarına uygun olduğunu belirtir. Bu beyannamenin standarda uygun olarak hazırlanması şarttır.

   Yüksek riskli ürünler :  
   Bu ürünler için imalatçının beyannamesi yeterli değildir. Bu gibi durumda ürünlerin, kesinlikle, onaylanmış kuruluşlar (notified body) tarafından testi şarttır. Onaylanmış kuruluşun incelemesi sonucunda imalatçı CE BELGESİ işaretini ürününe ekleyebilir. Son üründe kullanılmak üzere üretilen bütün sistem ve ünitelerin imalatçıları, ilgili direktif (kararname) koşullarına uygun olarak komponent ve bileşenlere ait bir dosya ve beyanname ile entegrasyonu gerçekleştirecek üreticilere iletirler. Komponent  parça veya bileşen üreten kuruluşlar, ürünlerine CE BELGESİ işaretini koyamazlar.

   CE BELGESİ Sertifikası Şartmıdır?
   “CE BELGESİ Sertifikası alınmış bir ürün = Yasal olarak kalitelidir.”
CE Belgeli bir ürün olmak Avrupa Birliği tarafından getirilmiş olan Güvenlik ve Kalite zorunluluklarının gerekçelerini yerine getirmiş olmak demektir. Bu yüzden adı geçen ürün kanuni gerekçeler kapsamında AB üyesi ve adayı olan ülkelerde piyasalarında var olmak istiyorsanız ürünlerinizin ce belgesi alması zorunludur. Bu zorunluluk daha önce CE Belgesi belirtildiği üzere KANUNİ bir gerekçe ve ihtiyaçtır.
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
İmbatlı Mah. Anadolu Cad. No:312 Kat:3 Daire:6
(Grand Corner Plaza) Karşıyaka/İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.