Saber Belgesi nedir ? Saber Kaydı Nasıl Yapılır ? Saber Aşamaları Nelerdir?;

    (SUUDİ ARABİSTAN) Saber Belgesi NEDİR?

    Suudi Arabistan'da ithalat sertifikasyonunu kolaylaştırmayı amaçlayan SABER platformu, SASO COC sistemini zaman içinde yerine getirerek ve Suudi Arabistan gümrük işlemlerini tek bir sistemde birleştirerek bu süreci daha etkili hale getirmeyi amaçlar. Temel hedef, gümrükleme sürecini en iyi şekilde optimize etmektir.

 

    Saber Faydaları ve Özellikleri  ?

 Elektronik olarak işlenmiş uygunluk belgelerini hızla vermesiyle SABER platformu, özellikle Suudi Arabistan'daki ithalatçıların zaman kazanmasını ve hedeflerine daha hızlı ulaşmasını sağlar. Ayrıca, SABER sistemi ürünlerdeki manipülasyonu azaltır ve dolandırıcılığı önler. Bu, ithalat işlemlerinde hesap verebilirliği ve şeffaflığı artırır. Sistemin bir diğer önemli özelliği, belirtilen şartlara uymayan ürünlerin tespit edilerek tüketicilerin korunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle SABER sistemi, hızlı uygunluk belgesi verme, ürün güvenliği ve tüketici koruması gibi avantajları ile önemli bir yapıdır.

 

    Saber Kaydı Nasıl Yapılır ?

    Belge sabiti kaydınız, uzman personelimiz tarafından bu konuda yardımcı olacaktır.

Yapılırken Gerekli Sabiti Kaydı Belge Nelerdir?

• Ürünlerin menşe ülkesini belirten etiketli fotoğraflar, model numarası ve barkod bilgisi.

• Ürün test raporları, bağımsız bir üçüncü taraf tarafından akredite edilmiş test raporları.

• Ticari fatura. Ne Kadar Süreyle Geçerlidir Sabiti Belge?

Belge sabitleri iki kategoriye ayrılır:

 

    Sevkiyat Belgesi (Shipment Certificate): Gönderi başına geçerlidir.

Ürün Belgesi (Product Certificate): Model başına bir yıl süreyle geçerlidir.

Nelerdir Geçmesi Gereken Ürünler Sabiti'nden Belge?

Belge sabiti düzenlemeleri ve yönergeleri zaman zaman güncellenmektedir. QRS, müşterilerinin bu değişiklikleri takip etmelerine yardımcı olur ve sevkiyatlarını ve ticaretlerini sorunsuz hale getirmeyi amaçlar. Şu anda, sistem aşağıdaki ürünlerin belge sabiti kayıtlarını zorunlu kılmıştır:

• Elektrikli vantilatörler

• Gaz besleme hortumları

• Metaller

• Endüstriyel yağlar

• Bozulabilir plastik ürünler

• Çeşitli piller

• Boyalar

• Asansör ve asansör sistemleri

• Otomatik transmisyon sıvıları

• Hidrolik bağlayıcılar

• Gaz tüplü cihazlar ve makineler

• Elektrikli ve elektronik ürünler

• Beton, kiremit ve tuğla gibi yapı malzemeleri

• Tekstil ürünleri

Belge sabiti hakkında teklif almak veya daha fazla bilgi almak için, QRS Belgelendirme ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Süreci Alım Sabiti belge, aşağıda belirtilen başlıklar altında ayrılmış birkaç adımdan oluşur:

 

    FA - Fabrika Denetimi Süreci:

Belge Sabiti, Suudi Arabistan gümrük sisteminin belirlediği bazı ürün grupları için geçerlidir. Bu süreç, sertifikalandırmanın ilk adımıdır ve teknik olarak Tip 3 ve Tip 5 ürünleri olarak adlandırılan ürünleri içerir. Bu ürünler arasında yapı-inşaat malzemeleri, iş güvenliği giysileri, bebek elbiseleri, iç çamaşırları, madeni yağlar, deterjan ürünleri, asansör ekipmanları, araç yedek parçaları, yangın ekipmanları, piller ve gıda ile temas eden saklama kapları bulunur. Diğer ürün grupları, bu fabrika denetimine gerek duymadan doğrudan PCoC (Product Certificate of Conformity) aşamasına geçebilir.

 

    PCoC - Product Certificate of Conformity Belgesi:

    Bu belge, yıllık bir belge olarak bilinir ve ürünlerin kayıt belgesi olarak hizmet verir. Belgenin yayın tarihinden itibaren 365 gün süreyle geçerlidir. Her bir alıcı için yılda bir defa yayınlanır ve elektronik olarak dağıtılır. Ürünlere ait test raporları, ISO 9001/ISO 16949 kalite yönetim sistemi belgeleri, CE Belgesi gibi belgeler gerektirir. Ürünler için kalite belgesi yoksa, süreci tamamlamak için rehberlik ve yönlendirme sağlanabilir.

 

    Belge Sabiti'nde ürünlerin gümrük tarife kodları (HS Code - GTIP No), üretici firmanın ünvanı, adresi, ticari markası, ürünlere ait fotoğraflar ve aynı aileye ait model numaraları gibi bilgiler bulunur. Alıcı bilgisi olarak, Suudi Arabistan firmasının ticari sicil numarası yer alır. Bu belge, Suudi Arabistan'daki alıcı ve ihracatçı arasındaki bağı gösterir ve başka bir alıcı veya üretici tarafından kullanılmasını engeller. Yeni alıcılar için her bir PCoC belgesi ayrı ayrı alınmalıdır.

 

    Belge Sabiti'nin basımı için Suudi Arabistan'daki alıcının hesabından yapılan bir SADAD ödemesi gereklidir. Bu ödeme, SABER sistemi tarafından oluşturulan bir faturaya Suudi Arabistan bankalarından yapılır. Her bir PCoC belgesinin basımı için alıcı bu ödemeyi yapar.

 

    SCoC - Shipment Certificate Belgesi:

Shipment Certificate belgesi, gümrük tarife kodlarına göre bazen doğrudan, bazen yıllık PCoC belgesinin ardından yayınlanır. Bu belge, Commerical Invoice dokümanı ve ürünlerin üzerindeki barkod numaralarını içerir. Bu belge her ihracatta yayınlanır ve elektronik olarak alıcının SABER hesabında görüntülenir. Yine, Suudi Arabistan'dan bir SADAD ödemesi gerektirir. Belge sabiti almak için, her aşamanın gereksinimlerini karşılayan, belgeleri tamamlamış ve gerekli ödemeleri yapmış olmanız gerekmektedir. Bu süreçte, uzman bir firma veya danışmanlık hizmeti almak, işlemlerin doğru ve eksiksiz yapılmasına yardımcı olabilir.

 

    Saber Belgesi konusunda QRS Belgelendirme firmasını arayabilirsiniz. Saber Belgesi konusunda destek almak için alanında uzman ekibimizi aramaktan çekinmeyiniz. Saber Belgesi Talepleriniz ve Saber Belgesi veren firmalar için 0232 364 49 03 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
İmbatlı Mah. Anadolu Cad. No:312 Kat:3 Daire:6
(Grand Corner Plaza) Karşıyaka/İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.