ETA Belgesi;

    ETA Belgesi Nedir ?
    ETA (Avrupa Teknik Değerlendirme Sertifikası), herhangi bir yapı malzemesinin performansını, ürünün temel özelliklerine dayanarak değerlendiren teknik bir sertifikadır. Bu sertifika, 1 Temmuz 2013 tarihinde tüm Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Bölgesi üyelerinde yürürlüğe giren İnşaat Ürünleri Yönetmeliği (AB/305/2011) kapsamında belirtilmiştir.

 

    Avrupa Teknik Değerlendirme, AB üye ülkeleri, AB Ekonomik Bölgesi, Türkiye ve İsviçre'de kabul edilen bir sertifikadır. Yapı ürünlerinin temel özellikleri beyan edilerek performansları hakkında bilgi içerir.

 

    Avrupa Birliği Yapı Malzemeleri Yönetmeliği 305/2011/EU'ya göre, ETA sertifikası alan ürünler CE işaretiyle birlikte Avrupa pazarında engelsiz bir şekilde satışa sunulabilirler. CE işareti, bir ürünün harmonize Avrupa standardı (hEN) ile uyumlu olarak veya Avrupa Teknik Onay / Değerlendirmesi (ETA) ile uyumlu olarak üretildiğini ve kontrol sürecinden geçtiğini gösterir. ETA'lar, uyumlu bir EN standardı olmadığı durumlarda CE işareti için temel olarak kullanılabilirler. Ancak ETA'lar zorunlu değildir ve AB yönetmelikleri veya mevzuatı tarafından zorunlu kılınmamıştır. Üreticiler, inşaat ürünlerinin Avrupa standartlarına uygun olduğunu veya ETA onayına sahip olduğunu beyan etmek için CE işaretlemesini kullanabilirler. Bu belgeler, ürünlerin CE işaretlemesini kullanabilme hakkına sahip olabilmeleri için gereken özellikleri belirlemenin yanı sıra, ürünlerin üretim süreçlerinin nasıl gözetildiğini ve incelendiğini de tanımlar.

 

    ETA Belgesi üreticilere ürünlerinin Avrupa Birliğinde kullanılması için bir yol sunmaktadır.

 

    Avrupa Teknik Değerlendirmesi Sertifikası (ETA), herhangi bir yapı malzemesinin performansının değerlendirilmesini, ürünün temel özellikleri göz önünde bulundurularak yapan teknik bir sertifikadır. Bu belge, Construction Products Regulation (Yapı Malzemeleri Yönetmeliği) olarak da bilinen ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ve Avrupa Ekonomik Bölgesi üyelerinde 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bir belgede belirtilmiştir.

 

    ETA sertifikası, harmonize Avrupa standartları (hEN'ler) veya kısmen kapsamayan Avrupa Değerlendirme Belgeleri (European Assessment Documents - EAD'ler) gibi teknik standartlara uygun olmayan yapı malzemelerine verilir.

 

    ETA Belgesi, Avrupa Birliği'nin 28 üye ülkesinde, Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkelerinin tamamında ve İsviçre'de geçerlidir. Bu belge, Karşılıklı Tanıma Anlaşması (Mutual Recognition Agreement - MRA) imzalamış olan diğer ülkelerde de tanınmaktadır. ETA Belgesi, üreticiler için Performans Beyanı (Declaration of Performance - DoP) için bir başlangıç noktasıdır.

 

 

    ETA Belgesi, kurumsal yapı malzemeleri üreticileri için haksız rekabeti önlemek ve Avrupa Birliği'ne ihracat vizesi anlamına geldiği için son derece önemlidir. Ürün geliştirme, Ar-Ge ve yenilikçi ürünlere zaman, emek ve para harcayan üreticiler için önemli bir belgedir.

 

Yenilikçi ürünlerin önemli bir bölümü, gerek Avrupa Birliği'nde gerekse Türkiye'de, artan çevre bilinci sayesinde yapılarda ısı yalıtımına yönelik geliştirilmektedir. Bu ürünler, daha iyi ısı yalıtımı sağlayarak yapıların daha az yakıt kullanmasını sağlar ve bu sayede çevreye daha az zarar verilmesi amaçlanır.

    ETA Belgesi İçeriği ;

    ETA Belgesinin En Bilinen Faydaları Nelerdir ?

    ETA Belgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler ;

    ETA Belgesi Sıkça Sorulan Sorular ;

 

    ETA Belgelendirmesi talep ediyorsanız, firmamızı ETA Belgesi Alımı konusunda arayabilirsiniz. ETA Belgesi veren firmalar hakkında daha detaylı bilgi için 0232 364 49 03 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz.

HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI
BELGELENDİRME HİZMETLERİ
LİMİTED ŞİRKETİ
İmbatlı Mah. Anadolu Cad. No:312 Kat:3 Daire:6
(Grand Corner Plaza) Karşıyaka/İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KAYRA-WEB Servisi
KAYRA-WEB Servisi
HAKKIMIZDA
KAYRA PATENT ULUSLARARASI BELGELENDİRME HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
Anadolu Cad. No:340 Sarıbeyoğlu Apt. K:8 D:38
Karşıyaka İzmir
Telefon:0 (232) 364 49 03
KURUMSAL
Ana Sayfa
Kurumsal
İletişim
Belge Ara
AKREDİTASYON
NAC Akreditasyon
KAYRA-WEB Servisi
.